דף הבית | ההצגה יום יום | סדנאות והרצאות | הספר רק טילי מבינה | בתקשורת | המלצות | ביוגראפיה | צור קשר

שחקנית בהפרעה

מאת: ליהי גיאת. קול הרצליה. 

... גילתה השחקנית שלומית רון שהיא דיסלקטית, ליקוי שהפריע לה לאורך כל ילדותה. בימים אלה מריצה הצגת יחיד בשם "יום יום" וסוגרת חשבון עם ילדותה הפגועה, במהלכה היתה משוכנעת שהיא פשוט טיפשה, עצלנית ולא שווה.


אם לפני 20 שנה היתה מודעות לליקויי למידה כפי שיש כיום, שלומית רון  מהרצליה היתה היום במקום אחר לגמרי. אם היתה יודעת לדרוש את התנאים שיש לילדים המאובחנים כדיסלקטיים, מן הסתם היתה יכולה לשפר את ציוניה ואת הדימוי העצמי שלה.
...
"מצאתי את עצמי בחדר של הבת שלי, לפני שעלתה לכיתה א'", משחזרת רון. "יושבת על הכיסא הקטן מול השולחן הקטן והכנתי לה את התיק. ופתאום, בריגרסיה, הכל חזר אלי, ופתאום הבנתי כמה סבלתי כשהייתי ילדה.
"כל הזמן חייתי בתחושה של לא מצליחנית, ולא הבנתי למה. הייתי לומדת למבחנים עם חברה טובה, וידעתי את החומר מצוין, וכשהגיע הציון, קיבלתי 40 או 50. זה היה נורא. זה השפיע מאוד על הביטחון העצמי, על כל הראייה שלי את עצמי, על ההתמודדות שלי עם החברה ועל ההתמודדות של החברה איתי".
...
כשעלתה השאלה מי יביים את המחזה, נזכרה רון ששמעה תשבחות על עבודתו של גיל צ'רנוביץ', לשעבר מבנות פסיה ובמאי מעורך כיום.
"כשסיימתי לכתוב את ההצגה, לפני כשלושה חודשים, ביקשתי מגיל צ'רנוביץ' שיביים אותה. שלחתי לו כל פעם טיוטה אחרת. הייתי המומה שאני בכלל מצליחה לכתוב. נפגשנו, קראנו את כל המחזה, והוא החליט שהוא מעוניין לביים אותו", היא מספרת.

לאחר שהיתה הצגה והיה במאי,  החליטה רון ליצור קשר עם עיריית הרצליה...
"כשהם חזרו לפרזנטציה השנייה, הם צפו בהצגה, התרגשו והצטמררו, והחליטו לתת לי את אולם אשכול פיס זאב, כולל שלושה ימי חזרות באולם וימי הופעה, והכל בחינם. העירייה פשוט עזרה לי בטירוף".
...
ההצגה לא מזכירה לך יותר מדי חוויות כואבות?
"אני מרגישה שהטיפול בחוויות הכואבות האלה גורם לי להיות אישה עצמאית, עם ביטחון. זה עושה תיקון, אבל גם בונה ומדרבן אותי".


כל הזכויות שמורות לשלומית רון - טלפון להזמנות 052-2363114 קואליטי נט - בניית אתרים